Vishay/Dale RWR84S11R3FMRSL
RWR84S11R3FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S11R3FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S11R3FMRSL.pdf
Availability of RWR84S11R3FMRSL
QUANTITY
RWR84S11R3FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S11R3FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S11R3FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S11R3FMRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S11R3FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S11R3FMRSL Details Description
Related parts for RWR84S11R3FMRSL
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 65POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
STRIP MARKER 7 STD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CTV 39C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 16V 7.925X17.45 85C AXI datasheet.pdf