Vishay/Dale RWR84S1201BRRSL
RWR84S1201BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1201BRRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1201BRRSL.pdf
Availability of RWR84S1201BRRSL
QUANTITY
RWR84S1201BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1201BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1201BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1201BRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1201BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1201BRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1201BRRSL
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM 700 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
K6 MOUNTING PLATE AL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA 2DSN datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 310VAC datasheet.pdf