Vishay/Dale RWR84S1212FSS73
RWR84S1212FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1212FSS73
Brief Description
RES 12.1K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1212FSS73.pdf
Availability of RWR84S1212FSS73
QUANTITY
RWR84S1212FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1212FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1212FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1212FSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1212FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1212FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S1212FSS73
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.6A 175 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf