Vishay/Dale RWR84S1270FPBSL
RWR84S1270FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1270FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1270FPBSL.pdf
Availability of RWR84S1270FPBSL
QUANTITY
RWR84S1270FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1270FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1270FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1270FPBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1270FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1270FPBSL Details Description
Related parts for RWR84S1270FPBSL
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 187MA 4.8 OHM TH datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1200V 130A ECOPAC2 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2A datasheet.pdf