Vishay/Dale RWR84S1270FPBSL
RWR84S1270FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1270FPBSL
Brief Description
RES 127 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1270FPBSL.pdf
Availability of RWR84S1270FPBSL
QUANTITY
RWR84S1270FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1270FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1270FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1270FPBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1270FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1270FPBSL Details Description
Related parts for RWR84S1270FPBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
POCKET KVM SWITCH PS/2 2-PORT datasheet.pdf
RES SMD 167 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf