Vishay/Dale RWR84S1300FRS73
RWR84S1300FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1300FRS73
Brief Description
RES 130 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1300FRS73.pdf
Availability of RWR84S1300FRS73
QUANTITY
RWR84S1300FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1300FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1300FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1300FRS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1300FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1300FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S1300FRS73
FIXED IND 22UH 8A 17 MOHM TH datasheet.pdf
BANANA JACK PANEL MNT RED datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN JSC JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf