Vishay/Dale RWR84S1370FSBSL
RWR84S1370FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1370FSBSL
Brief Description
RES 137 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1370FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1370FSBSL
QUANTITY
RWR84S1370FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1370FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1370FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1370FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1370FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1370FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1370FSBSL
IDC CABLE - MCF50K/MC50F/MCF50K datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/2" datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 12GB datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 11V 75A 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" WHT JACKP NI datasheet.pdf