Vishay/Dale RWR84S1470FRS73
RWR84S1470FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1470FRS73
Brief Description
RES 147 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1470FRS73.pdf
Availability of RWR84S1470FRS73
QUANTITY
RWR84S1470FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1470FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1470FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1470FRS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1470FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1470FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S1470FRS73
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES MO 1W 453 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 8.44 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 150HP 155A IP datasheet.pdf
GDT 400V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf