Vishay/Dale RWR84S1500FRRSL
RWR84S1500FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1500FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1500FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1500FRRSL
QUANTITY
RWR84S1500FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1500FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1500FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1500FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1500FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1500FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1500FRRSL
CONN RING TONGUE 24-20AWG #10 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1024X18 15NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf