Vishay/Dale RWR84S15R0FSB12
RWR84S15R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S15R0FSB12
Brief Description
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S15R0FSB12.pdf
Availability of RWR84S15R0FSB12
QUANTITY
RWR84S15R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S15R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S15R0FSB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S15R0FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S15R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S15R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S15R0FSB12
FIXED IND 56UH 450MA 410 MOHM datasheet.pdf
IC DRIVER VID FLTR SELECT 32LQFP datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AMP LATTICE 28P CAP HSG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 400W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf