Vishay/Dale RWR84S16R2FRBSL
RWR84S16R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S16R2FRBSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S16R2FRBSL.pdf
Availability of RWR84S16R2FRBSL
QUANTITY
RWR84S16R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S16R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S16R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S16R2FRBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S16R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S16R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S16R2FRBSL
SENSOR GEAR TOOTH DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 40POS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN #2 SOL-2/ datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 125VDC datasheet.pdf