Vishay/Dale RWR84S1780FSB12
RWR84S1780FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1780FSB12
Brief Description
RES 178 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1780FSB12.pdf
Availability of RWR84S1780FSB12
QUANTITY
RWR84S1780FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1780FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1780FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1780FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1780FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1780FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S1780FSB12
RES 2M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEV FOR SH7203 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 2 AXIS datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf