Vishay/Dale RWR84S17R4FRRSL
RWR84S17R4FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S17R4FRRSL
Brief Description
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S17R4FRRSL.pdf
Availability of RWR84S17R4FRRSL
QUANTITY
RWR84S17R4FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S17R4FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S17R4FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S17R4FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S17R4FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S17R4FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S17R4FRRSL
RING TERM 8AWG #8 SOLIS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SERVO DRIVE 200W 240V 1PHASE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 7A 8SOIC datasheet.pdf