Vishay/Dale RWR84S17R4FSB12
RWR84S17R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S17R4FSB12
Brief Description
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S17R4FSB12.pdf
Availability of RWR84S17R4FSB12
QUANTITY
RWR84S17R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S17R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S17R4FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S17R4FSB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S17R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S17R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S17R4FSB12
FUSE CERM 5X25MM M/TL 4A 250V datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.5A SO-8FL datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/2 NYLON NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf