Vishay/Dale RWR84S1871FRB12
RWR84S1871FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1871FRB12
Brief Description
RES 1.87K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1871FRB12.pdf
Availability of RWR84S1871FRB12
QUANTITY
RWR84S1871FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1871FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1871FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1871FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1871FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1871FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1871FRB12
CONN PLUG 6POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
SOLDER BAR ALLOY 63/37 1.66LB datasheet.pdf
TRIMMER 3K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf