Vishay/Dale RWR84S1871FRRSL
RWR84S1871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1871FRRSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1871FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1871FRRSL
QUANTITY
RWR84S1871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1871FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1871FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1871FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1871FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1871FRRSL
CONN HEADER RTANG 5POS .100 TIN datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 30 OHM 25% SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A SMB datasheet.pdf
RES SMD 84.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf