Vishay/Dale RWR84S1961FRRSL
RWR84S1961FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1961FRRSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1961FRRSL.pdf
Availability of RWR84S1961FRRSL
QUANTITY
RWR84S1961FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1961FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1961FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1961FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1961FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1961FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S1961FRRSL
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20DIP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PUR SPDT 500MA 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
HU SOLID 18AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3.12A datasheet.pdf