Vishay/Dale RWR84S1R00FSRSL
RWR84S1R00FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R00FSRSL
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R00FSRSL.pdf
Availability of RWR84S1R00FSRSL
QUANTITY
RWR84S1R00FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R00FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R00FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R00FSRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R00FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R00FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S1R00FSRSL
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 2.5V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 20A 690V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN HDR 1.7MM SMD TIN 7POS datasheet.pdf