Vishay/Dale RWR84S1R10FRB12
RWR84S1R10FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R10FRB12
Brief Description
RES 1.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R10FRB12.pdf
Availability of RWR84S1R10FRB12
QUANTITY
RWR84S1R10FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R10FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R10FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R10FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R10FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R10FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R10FRB12
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/SKT BOX datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-64V 1.2A datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 440MA 844 MOHM datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf