Vishay/Dale RWR84S1R37DSS73
RWR84S1R37DSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R37DSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R37DSS73.pdf
Availability of RWR84S1R37DSS73
QUANTITY
RWR84S1R37DSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R37DSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R37DSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R37DSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R37DSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R37DSS73 Details Description
Related parts for RWR84S1R37DSS73
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
SW ROTARY 3P 4POS NONSHORT SLV datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf