Vishay/Dale RWR84S1R40FSBSL
RWR84S1R40FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R40FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R40FSBSL.pdf
Availability of RWR84S1R40FSBSL
QUANTITY
RWR84S1R40FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R40FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R40FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R40FSBSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R40FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R40FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S1R40FSBSL
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 80 OHM 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9.1A 6UDFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf