Vishay/Dale RWR84S1R93BRB12
RWR84S1R93BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1R93BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.93 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1R93BRB12.pdf
Availability of RWR84S1R93BRB12
QUANTITY
RWR84S1R93BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1R93BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1R93BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1R93BRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1R93BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1R93BRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1R93BRB12
CONN PLUG CORD FMAL 7PIN NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
WINDOW NEMA4 STEEL 6.7X4.7" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4200UF 45V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RFID INLAY LABEL UHF AD-233M5 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf