Vishay/Dale RWR84S20R0FSRSL
RWR84S20R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S20R0FSRSL
Brief Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S20R0FSRSL.pdf
Availability of RWR84S20R0FSRSL
QUANTITY
RWR84S20R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S20R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S20R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S20R0FSRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S20R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S20R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S20R0FSRSL
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SM4 500LM COOL WHT 5665K 2X2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf