Vishay/Dale RWR84S2151FSB12
RWR84S2151FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2151FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2151FSB12.pdf
Availability of RWR84S2151FSB12
QUANTITY
RWR84S2151FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2151FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S2151FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2151FSB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S2151FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2151FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S2151FSB12
RES SMD 619 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 61.04 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.51MM datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MGMT XSCALE 40TQFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf