Vishay/Dale RWR84S2151FSB12
RWR84S2151FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2151FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2151FSB12.pdf
Availability of RWR84S2151FSB12
QUANTITY
RWR84S2151FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2151FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S2151FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2151FSB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S2151FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2151FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S2151FSB12
CONN HEADER 26POS DL R/A PCB AU datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V C0G 1812 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf