Vishay/Dale RWR84S2370FRRSL
RWR84S2370FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2370FRRSL
Brief Description
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2370FRRSL.pdf
Availability of RWR84S2370FRRSL
QUANTITY
RWR84S2370FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2370FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2370FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2370FRRSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2370FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2370FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S2370FRRSL
HI RED LED 7 SEG datasheet.pdf
BIT SET HEX W/CASE 10PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ZD 1:4 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 1MW U.FL ANTENNA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" BLACK 5X4' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf