Vishay/Dale RWR84S2400FRB12
RWR84S2400FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2400FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2400FRB12.pdf
Availability of RWR84S2400FRB12
QUANTITY
RWR84S2400FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2400FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S2400FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2400FRB12
Related LinksRWR84S2, RWR84S2400FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2400FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S2400FRB12
OSC XO 33.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf