Vishay/Dale RWR84S2741FSBSL
RWR84S2741FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2741FSBSL
Brief Description
RES 2.74K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2741FSBSL.pdf
Availability of RWR84S2741FSBSL
QUANTITY
RWR84S2741FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2741FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2741FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2741FSBSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2741FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2741FSBSL Details Description
Related parts for RWR84S2741FSBSL
CAP CER 100PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7FESIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 305MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 2.5MM datasheet.pdf