Vishay/Dale RWR84S2R00FRS73
RWR84S2R00FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R00FRS73
Brief Description
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R00FRS73.pdf
Availability of RWR84S2R00FRS73
QUANTITY
RWR84S2R00FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R00FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R00FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R00FRS73
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R00FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R00FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S2R00FRS73
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V 0606 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT M12 datasheet.pdf