Vishay/Dale RWR84S2R26FSS73
RWR84S2R26FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R26FSS73
Brief Description
RES 2.26 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R26FSS73.pdf
Availability of RWR84S2R26FSS73
QUANTITY
RWR84S2R26FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R26FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R26FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R26FSS73
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R26FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R26FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S2R26FSS73
CONN SPLICE END FEED PIGTAIL datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED LAMP 24V WHT FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MAGNETIC LATCH MEDIUM WHITE datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 210A TO244 datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf