Vishay/Dale RWR84S2R55FRBSL
RWR84S2R55FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S2R55FRBSL
Brief Description
RES 2.55 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S2R55FRBSL.pdf
Availability of RWR84S2R55FRBSL
QUANTITY
RWR84S2R55FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S2R55FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S2R55FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S2R55FRBSL
Related LinksRWR84S2, RWR84S2R55FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S2R55FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S2R55FRBSL
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.1 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER P4OS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A NON-INV 8SOIC datasheet.pdf
60714-4 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS datasheet.pdf