Vishay/Dale RWR84S3011FRBSL
RWR84S3011FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3011FRBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3011FRBSL.pdf
Availability of RWR84S3011FRBSL
QUANTITY
RWR84S3011FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3011FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3011FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3011FRBSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3011FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3011FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S3011FRBSL
CONN CAP 12POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS TOP 4.5MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DC DC CONVERTER 12V 6A datasheet.pdf