Vishay/Dale RWR84S3011FSS73
RWR84S3011FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3011FSS73
Brief Description
RES 3.01K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3011FSS73.pdf
Availability of RWR84S3011FSS73
QUANTITY
RWR84S3011FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3011FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3011FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3011FSS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3011FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3011FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S3011FSS73
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
VINYL CLOTH WIRE MARKER WHT 1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf