Vishay/Dale RWR84S30R1FSRSL
RWR84S30R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S30R1FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S30R1FSRSL.pdf
Availability of RWR84S30R1FSRSL
QUANTITY
RWR84S30R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S30R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S30R1FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S30R1FSRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S30R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S30R1FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S30R1FSRSL
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 40A SP1 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 5.9M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf