Vishay/Dale RWR84S30R1FSRSL
RWR84S30R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S30R1FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S30R1FSRSL.pdf
Availability of RWR84S30R1FSRSL
QUANTITY
RWR84S30R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S30R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S30R1FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S30R1FSRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S30R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S30R1FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S30R1FSRSL
IC OPAMP VFB 175MHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MODEM S-FSK HALFDUPLEX 28PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 7A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf