Vishay/Dale RWR84S3160FRS73
RWR84S3160FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3160FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3160FRS73.pdf
Availability of RWR84S3160FRS73
QUANTITY
RWR84S3160FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3160FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3160FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3160FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3160FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3160FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3160FRS73
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 222 I/O 484BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/8 BK 6 IN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
EXTENDED SAFETY JACK RED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
0.4 OHM CMOS, Dual DPDT Switch in WLCSP/LFCSP/TSSOP Packages IC datasheet.pdf