Vishay/Dale RWR84S3650FRS73
RWR84S3650FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3650FRS73
Brief Description
RES 365 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3650FRS73.pdf
Availability of RWR84S3650FRS73
QUANTITY
RWR84S3650FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3650FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3650FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3650FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3650FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3650FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3650FRS73
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.1A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf