Vishay/Dale RWR84S3651FRS73
RWR84S3651FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3651FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3651FRS73.pdf
Availability of RWR84S3651FRS73
QUANTITY
RWR84S3651FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3651FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S3651FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3651FRS73
Related LinksRWR84S3, RWR84S3651FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3651FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S3651FRS73
RECEPTACLE DIP SOCKET 40POS .6" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.02A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 1000MM 1MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PST 10A 125V datasheet.pdf