Vishay/Dale RWR84S3740FRB12
RWR84S3740FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3740FRB12
Brief Description
RES 374 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3740FRB12.pdf
Availability of RWR84S3740FRB12
QUANTITY
RWR84S3740FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3740FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S3740FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3740FRB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S3740FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3740FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S3740FRB12
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HARNESS CLIP (GREY) datasheet.pdf
HD-I 5EMPO160F170F BENCH & LM datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf