Vishay/Dale RWR84S39R2FSB12
RWR84S39R2FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S39R2FSB12
Brief Description
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S39R2FSB12.pdf
Availability of RWR84S39R2FSB12
QUANTITY
RWR84S39R2FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S39R2FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S39R2FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S39R2FSB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S39R2FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S39R2FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S39R2FSB12
TRANS PNP 30V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W SMB datasheet.pdf
OSC XO 66.66666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6POS PCB datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf