Vishay/Dale RWR84S3R65FPBSL
RWR84S3R65FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FPBSL
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FPBSL.pdf
Availability of RWR84S3R65FPBSL
QUANTITY
RWR84S3R65FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FPBSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FPBSL Details Description
Related parts for RWR84S3R65FPBSL
JUMPER-H1500TR/A3048N/X 6" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5V 4.38V 8-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 YLW 250' datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 100MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM T/H datasheet.pdf