Vishay/Dale RWR84S3R65FPBSL
RWR84S3R65FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FPBSL.pdf
Availability of RWR84S3R65FPBSL
QUANTITY
RWR84S3R65FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FPBSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FPBSL Details Description
Related parts for RWR84S3R65FPBSL
FIXED IND 15MH 250MA 10.7 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TOP SHOE BUSHING (MTA-105) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 5 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS datasheet.pdf