Vishay/Dale RWR84S3R65FSB12
RWR84S3R65FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FSB12
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FSB12.pdf
Availability of RWR84S3R65FSB12
QUANTITY
RWR84S3R65FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FSB12
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FSB12 Details Description
Related parts for RWR84S3R65FSB12
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC DGY 2X2"(6=6') datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN PCB 30 GOLD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 750W 200V datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-SOCKET - TOYOTA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf