Vishay/Dale RWR84S3R65FSRSL
RWR84S3R65FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R65FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R65FSRSL.pdf
Availability of RWR84S3R65FSRSL
QUANTITY
RWR84S3R65FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R65FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R65FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S3R65FSRSL
Related LinksRWR84S3, RWR84S3R65FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S3R65FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S3R65FSRSL
RES SMD 150 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1.6MM datasheet.pdf
CONN HSG STACKBL SIDE SZB6 M25 datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X54.2 GRY datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 130A TO-263AA datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.6A 70 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf