Vishay/Dale RWR84S3R79DRRSL
RWR84S3R79DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S3R79DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.79 OHM 7W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S3R79DRRSL.pdf
Availability of RWR84S3R79DRRSL
QUANTITY
RWR84S3R79DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S3R79DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S3R79DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79
Tolerance±0.5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)