Vishay/Dale RWR84S4021FRS73
RWR84S4021FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4021FRS73
Brief Description
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4021FRS73.pdf
Availability of RWR84S4021FRS73
QUANTITY
RWR84S4021FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4021FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4021FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4021FRS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4021FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4021FRS73 Details Description
Related parts for RWR84S4021FRS73
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 120/208V datasheet.pdf
MINI HOOK XR W/.025" SQ PIN YEL datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 8MMX1M RECT datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CODE RTR 128CPR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf