Vishay/Dale RWR84S4021FSS73
RWR84S4021FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4021FSS73
Brief Description
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4021FSS73.pdf
Availability of RWR84S4021FSS73
QUANTITY
RWR84S4021FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4021FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S4021FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4021FSS73
Related LinksRWR84S4, RWR84S4021FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4021FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S4021FSS73
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DESLDRNG IRON 120W W/WDH40 STND datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
POSITIONER TERMINAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf