Vishay/Dale RWR84S40R2FSRSL
RWR84S40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S40R2FSRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S40R2FSRSL.pdf
Availability of RWR84S40R2FSRSL
QUANTITY
RWR84S40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S40R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S40R2FSRSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S40R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S40R2FSRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8PQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 360MA SOT-89 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 1000V 30A DINRAIL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8476 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf