Vishay/Dale RWR84S4121FRBSL
RWR84S4121FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4121FRBSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4121FRBSL.pdf
Availability of RWR84S4121FRBSL
QUANTITY
RWR84S4121FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4121FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S4121FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4121FRBSL
Related LinksRWR84S4, RWR84S4121FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4121FRBSL Details Description
Related parts for RWR84S4121FRBSL
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf