Vishay/Dale RWR84S4640FRB12
RWR84S4640FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S4640FRB12
Brief Description
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S4640FRB12.pdf
Availability of RWR84S4640FRB12
QUANTITY
RWR84S4640FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S4640FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S4640FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S4640FRB12
Related LinksRWR84S4, RWR84S4640FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S4640FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S4640FRB12
FUSE 750MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
IC RCVR QUAD 5V HS LVDS 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-3P datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 15A datasheet.pdf
VARISTOR 17V 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
THERM TAPE ROLL 1120X120X0.15MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf